< Başa Dön

Mobilya

Aydınlatma Nasıl Asılır?

Avize modelleri, özellikle de popüler sarkıt olanlar sayesinde son yıllarda tekrar moda haline geldiler. Bu sarkıt modeller  küçücük çaplı bir küreden kocaman bir davula kadar uzanan değişik şekillerde tercih edilebilirler. En son ve yenilikçi kullanım şekillerinden biri; birbirinin aynı ya da tamamen değişik birkaç avizeyi bir arada kullanmaktır (Üç veya bazen beş sarkıtı lambayı birarada kullanmak gibi). Bu aydınlatma ürünlerini nasıl asabileceğinizi öğrenmek için fikirlerimize göz atın.
 


Sarkıt Lambaların Avantajları

Şık bir sarkıt lamba sayesinde odanıza sofistike, sanatsal bir görünüm, mimari bir açı kazandırabilir, hatta biraz renk katabilirsiniz. Yaydığı ışık ekstra bir özellik gibi gelecektir.
 

Sarkıt lambaların değişik işlevleri vardır. Mutfak tezgahının üzerindeki sarkıt lamba işinizi kolaylaştırırken, antredeki sarkıtlar ambiyansa katkıda bulunması için kullanılabilirler. Sarkıtların farklı odalardaki kullanım şekilleri hakkında bilgi sahibi olmak için dekorasyon dergilerine ve websitelerine de göz atmanızı öneririz.


Sarkıt Lambaların Asılması

Her şeyden önce, bir profesyonelden yardım alın. Bu tavsiyemiz özellikle eski binalar için daha da önemli çünkü eski binaların elektrik sistemlerinde beklenmeyen sonuçlar olabilir. Ayrıca lambanın levhasının ağırlığını göz önünde bulundurarak sabitleyici eşyaları seçmekte fayda var. Aynı bir tablo asmak gibi.
 

Ödevinizi iyi yapın. Özellikle eski tip telli ampullerden, LED ampullere geçildiğini unutmayın, ne kadar aydınlatmaya ihtiyacınız olduğunu iyi belirlemenizi öneririz. Kaç wattlık ampül kullanacağınız da son derece önemli. Gereğinden fazla yükleme fazla ısınmaya yol açabilir hatta cam avizelerin patlamasına bile yol açabilir.
 

Sarkıt lambaları nereye asacağınız, ihtiyacınıza ve elde etmek istediğiniz görünüm ve tarza göre farklılık gösterir.

 

 

Yemek Masasının Üzerine

Artık geleneksel avizeler bile daha ilginç kompozisyonlu, modern şekiller aldılar. Büyük ölçekli, davul şekilli avizeler ise ortama incelik katmaktalar. İki tane veya  üçten beşe kadar (tek sayılar göze daha hoş gelir) avizeyi masa üzerinize yerleştirebilirsiniz. Daha farklı ve ilginç bir görünüm için yükseklikleriyle oynayabilir, örneğin üçünü aynı hizada tutarken diğer ikisini daha yükseğe yerleştirebilirsiniz. Genel kural masanın 90 cm yukarı koymaktır. (Bu ölçü 2,40 m yüksekliğindeki tavanlar için geçerlidir. Her lambanın zinciri  için ise 10 cm. pay bırakılmalı). Lambanın kenarı masanın kenarından en az 30 cm içeride olmalıdır. Özellikle de uzun boylular için. Böylece kafanız çarpmaz.

 

 

Mutfak Adasının Üzerine

Şeffaf, kabartmalı veya renkli cam avizeler ve metal avizeler özellikle birden fazla olarak kullanıldıklarında dikkat çeker. Mutfak adasının boyutlarını göz önünde bulundurun. Aynen yemek masası örneğinde olduğu gibi  avizeleriniz ne çok öne çıkmalılar, ne de geride kalmalılar. Örneğin  10 cm’lik  basit bir sarkıt mutfak adanıza çok küçük gelir ve aynı zamanda yeterli miktarda ışık da vermez. 1.20 cm uzunluğundaki iki sarkıt, 1x1,5 m ölçülerindeki bir tezgahın 1m. üzerinde durmalı.


 

Kokteyl Masası Üzerine

Sade bir şekle sahip tek bir lamba, kokteyl masasının üzerini alçak bir pozisyondan aydınlatarak  dikkat çekici bir etki bırakabilir. 1.80 m boyunda bir lamba, 3.30 m yüksekliğinde bir tavana sahip bir salonda, 40 cm boyundaki bir kokteyl masasının 1.50 m üzerine denk gelmeli. Daha dikkat çekici bir görünüm için değişik yüksekliklerdeki sarkıt lambaları bir arada kullanabilirsiniz.

 

 

Kanepe Üzerinde

Kanepelerin bir tarafına doğru normalden daha alçak bir lamba sarkıtıp özellikle yüksek tavanlı odalarda ilginç bir görünüm elde edebilirsiniz

 

 

Büfe Üzerinde

Büfelerin üzerine sarkıtılmış bir çift lamba ambiyansı zenginleştirir. Sadece tek bir tarafa toplanmış birden fazla lamba kullanmayı da deneyebilirsiniz.

 

 


Son Püf Noktaları

İç mekan aydınlatma alışverişi yapmadan önce masa ve sandalyelerinin ölçülerini almanız yararınıza olacaktır. Böylece kafanızda sağlıklı bir oranlama yapabilirsiniz. Odanızın fotoğrafını da çekip yanınıza almalısınız. Fotoğrafınız; açık örgü, tel lamba, eskimiş metal veya son moda metal lambaların odanızda nasıl durabileceklerini anlamanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca  beğendiğiniz lambanın yanıyorken nasıl göründüğüne de bakmanızı tavsiye ederiz. Son dönemde üretilen çok katmanlı avizelerin şeffaf dokuları hafif puslu bir görünüm vermektedir.

 

 

Siz evinizde tavan aydınlatmanızı nasıl kullanıyorsunuz? Değişik aydınlatma fikirlerinizi, bizimle #CrateStili hashtag’ini kullanarak paylaşabilirsiniz.