< Başa Dön

Sofra

Bıçak Bakımı Nasıl Yapılır?

 

Birçok şef iyi bir bıçak setinin temel mutfak ihtiyaçları arasında en yukarılarda olduğu konusunda hemfikir. Bunun yanında metalin esnek ve şekil değiştirebilen bir malzeme olması nedeniyle bıçaklar zamanla eskiyip yıpranabilirler. Bir süre sonra en kaliteli bıçak bile kesemez, dilimleyemez ve doğrayamaz hatta güvensiz bir hale gelebilir. İdeal bir bıçak bakımı için mutfak gereçlerinizin arasına bir bileyici bulunmasında her zaman yarar vardır.
Birçok çeşit ve boyutta, değişik kullanım amaçları için mutfak bıçak modelleri mevcuttur ve değişik bıçakların değişik bakım ve bileme yöntemleri vardır. İşte size bıçaklarınız nasıl keskinleştirebileceğiniz ve ömürlerini uzatabileceğiniz konusunda uzman önerileri:

Bıçaklar

Doğru bileyici bıçaktan bıçağa değişir. En yaygın türler Avrupa ve Asya bıçaklarıdır. Size en uygununun hangisi olduğu ihtiyaçlarınıza göre değişir.

Avrupa bıçakları daha ağırdır fakat daha yumuşak bir paslanmaz çelik malzemeden yapılırlar. Bu yüzden daha çabuk körelirler ve düzenli bileme işlemi gerektirirler. Kesme açıları daha geniş olduğu için et kesimi ve sıyırması, meyve ve sebze doğrama gibi geniş yüzey gerektiren işlemler için idealdirler.

Asya bıçaklarının yapıldığı paslanmaz çelik malzeme ise daha ince, hafif fakat daha az hassas ve serttir. Bu özellikleri onu daha keskin ve daha uzun ömürlü hale getirir. Asya bıçaklarıyla daha ince yüzeyler üzerinde daha isabetli kesim işlemleri yapabilir, balık ayıklama ve ince bir ürünü doğrama gibi işlerin altından kalkabilirsiniz.

 

Bileyiciler

Piyasada çeşitli türlerde bıçak bileyiciler bulunmaktadır. Hangisinin sizin için daha uygun olduğu bıçaklarınızın türüne olduğu kadar kullanım sıklığınıza, mutfak büyüklüğünüze ve yemek yapma tarzınıza bağlıdır. 

Elektrikli:

Kolay ve çabuk kullanışlıdır. Bıçağı hatasız bir biçimde yerleştirebilirsiniz. Hata payı neredeyse sıfırdır. Bazı versiyonlar değişik eğimli bıçaklar için değişik ayarlara sahiptirler. Bu, şüphesiz Asya bıçakları için düşünülmüş bir özelliktir.

Manuel:

Yine çabuk ve isabetli bir yöntem. Fakat bu sefer hızını ve basıncını siz ayarlıyorsunuz. Manuel bileyici elektrikli modellere göre daha az yer tutmakla birlikte hem Avrupa hem de Asya bıçakları için uygundur.

 

Bileme Çeliği:

Bu daha geleneksel yöntem ise bıçağı keskinleştirmek için bir çelik çubuk kullanma işlemine dayanır. Bıçak koleksiyonunuza özel çubuklardan almak yararınıza olacaktır. Aldığınız bileme çubuğunu da bıçaklarınızla beraber bıçaklığınıza yerleştirebilirsiniz.

 

 

Bileyici Blokları:

Çok kullanışlı, gömme blokların seramik bileyicileri sayesinde bıçaklarınızı her kullanım sonrasında kolayca bileyebilirsiniz. Bloklar bıçak setlerine dahil oldukları için birbirleri için özel olarak üretildiklerinden emin olabilirsiniz.

Bütün bunların yanında bıçaklarınızı profesyonel bir bileyiciye götürüp daha keskin hale gelmelerini sağlayabilirsiniz. Onlar hangi bıçak için hangi yöntemi kullanmak gerektiğini bileceklerdir.

Son olarak, bıçaklarınızın ömrünü uzatmak istiyorsanız onları bulaşık makinesi yerine elde yıkayın ve derhal kurulayın. Ayrıca bıçaklarınızı her zaman bıçaklığa veya mıknatıslı duvara yerleştirmeniz diğer mutfak aletleri tarafından çizilmelerini ve yıpranmalarını engelleyecektir.