< Başa Dön

Dekor

Dekorasyonda Ayna Kullanımı

Aynalar banyo ve kıyafet odalarının vazgeçilmez eşyalarıdır. Fakat aynaları evinizin diğer odalarında da ortama şıklık, çekicilik ve genişlik katmak için kullanabilir, bu sayede kişisel zevkinizi misafirlerinizle paylaşabilirsiniz. İşte size dekorasyonda ayna kullanırken yararlanabileceğiniz hem şık hem de kullanışlı birkaç ipucu.

 

 

Optik İllüzyon

Aynalar içinde kullanıldıkları odaya ışık ve derinlik katarlar ki bu da alana genişlik hissi verir. Bu teknik özellikle küçük odaları daha büyük gösterirken işe yarar. Ayna doğru konumlandırıldığında, odanın hem görünümünü hem de verdiği hissiyatı büyütür. Aynanızı bir pencerenin karşısındaki duvara asabilir veya yaslayabilir, böylece odada sanki bir pencere daha varmış gibi gösterebilir, dışarıdaki manzaranın birden fazla noktadan görünmesini sağlayabilir ve odanıza daha fazla doğal ışık girmesini sağlayabilirsiniz.

Büyük aynalar

Geniş, büyük boy ayna çeşitleri özellikle küçük odalarda kullanıldıklarında mekana drama katarlar. Koridorun sonuna konan büyük boy bir ayna ortamı açar ve koridoru olduğundan daha derinlikli ve geniş gösterir. Antreye yerleştirildiğinde büyük boy bir ayna pratik bir tasarım parçası olarak kullanılabilmekle beraber genelde küçük olan bu bölgeye büyük ve ferah bir görünüm katar. Size kapıdan çıkmadan önce baştan aşağıya kıyafetinize son bir kez göz atma fırsatını verdiğini de ekleyelim.

 

Küçük Aynalar

Değişik boylardaki ve şekillerdeki ayna modelleri bir arada kullanarak bir ayna duvarı oluşturmayı deneyebilirsiniz. Buradaki püf noktası, farklı çerçeveli aynaları kullanmakta. Böylece ortamı bir oyun evinden çok bir galeri gibi gösterebilir, duvarınıza değişik bir doku katabilirsiniz. Aynaların boyutlarının birbirleriyle uyumlu olmalarına ve aralarındaki mesafelerin çok fazla olmamasına dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Aksi takdirde kırık ve bölünmüş bir görüntü ortaya çıkabilir. Aynalarınızı aynı zamanda tablo ve fotoğraflarınızla bir arada kullanabilir, raflarınızın yanlarına asabilirsiniz. Böylece ağır ve ciddi görünümlü bu parçalar daha neşeli bir görüntü ortaya çıkaracaklardır.

Işık Kaynağı

Aynaların en büyük yaralarından biri ışığı yansıtmaları olduğu için oda içindeki pozisyonunu seçerken ışık kaynağının yerini dikkate almanız yararınıza olacaktır. Bir aynayı bir lamba veya sarkıt avizenin yanına ya da arkasına yerleştirmek odayı daha da aydınlatacakken, küçük mumların yandığı bir odada kullanılması durumunda her bir mumun etkisini ikiye katlayacaktır. 

 

Kişisel Tarz

İç dekorda kullanılan her eşya gibi aynalar da sizin kişisel zevkinizi yansıtırlar. Cilalı antika çerçeveleri de tercih edebilirisiniz, daha modern, sade tasarımları da. Hatta ikisini karıştırabilirsiniz de. Size ilginç gelen, odanızı tamamlayacak parçaları seçin, hedefinizdeki dekorasyona kavuşun.

 

 

 

Biraz kafa yorarak ve birkaç ipucu uygulayarak isabetli bir biçimde yerleştirilmiş aynalar evinizin görünümünü baştan aşağıya dönüştürebilirken kişisel zevkinizi ortaya çıkarabilirler.