< Başa Dön


Mobilya

Kanepe Nasıl Seçilir?
 

Kanepe seçimi yaparken kafamızda bir sürü soru, dolaşıp durur. Aslında ciddi bir yatırım yapacağımızdan bu sorularla karşılaşmamız son derece normal. Kanepeyi hangi odanız için alacaksınız ve ne tür bir kanepe almak istiyorsunuz? Kanepelerin başlıca malzemeleri nelerdir? Sonuçta kanepenin iç malzemesi ve neden yapıldığı, eğer uzun ömürlü bir ürün almak istiyorsanız sizin için büyük önem taşımalı. Kanepe modellerimiz, çeşitli tarz ve estetik zevklere hitap eden çok geniş bir yelpazeden oluşmaktadır. Dolayısıyla bu kılavuz sayesinde sizin için en ideal, ikili, L, üçlü kanepeyi veya yataklı kanepeyi bulabilirsiniz.
 

 

Alan:

Herhangi bir kanepeye göz atmadan önce ne kadar alanınız olduğuna bakın. Odanız ne kadar büyük? Kanepeyi odanızın neresine koymayı düşünüyorsunuz? Eğer yardımı olacağını düşünüyorsanız odanızın bir krokisini çizebilirsiniz. Krokinizi göz önünde bulundurarak büyük odalar için bir köşe kanepe, küçük odalar için de ikili bir kanepe tercih edebilirsiniz. 

Stil:

Çocuklar evden ayrıldığına göre, salonunuza sınıf atlatmak mı istiyorsunuz? Ya da rahat, aile tipi bir kanepe arayan küçük çocuklara sahip genç bir çift misiniz? Sonuç olarak hayat tarzınız ve kişisel tercihleriniz, alacağınız kanepeyi belirleyecektir. Örneğin kıvrımlı, kolçaklı ve şişkin minderli kanepeler daha geleneksel bir tarz sevenleri memnun edebilecekken; muntazam hatlı, minimalist tarza sahip kanepeler salonunuza daha modern bir görünüm verecektir.

 

İskelet:

Mobilyanızın iskeleti ne kadar sağlamsa, ömrü o kadar uzun olacaktır. Masif iskeleti eğilmelere karşı fırınlanmış, kendinden ya da metal vida ve braketlerle monteli ayaklara sahip mobilyaları tercih etmenizi öneririz. Kolay bir test yapmak istiyorsanız kanepenizin ön köşelerinden birini 10 cm kadar yukarıya kaldırın. Eğer diğer uçtaki köşe de havaya kalkıyorsa o kanepe sağlam demektir. Zayıf bir iskelete sahip kanepelerde diğer uç kesinlikle aynı derecede havaya kalkmaz, hatta yerde kaldığı bile olur. Böyle kanepelerin iskeletleri zamanla iyice gevşer ve parçalara ayrılırlar.

Yay Sistemi:

Her kanepenin minderleri destekleyen, sarmal, ağ veya bağlardan oluşan alt sistemleri vardır. Bir kanepenin süspansiyon sistemini tam olarak hissetmek için eğer çıkarabiliyorsanız, minderleri yerlerinden çıkartın ve elinizi alt zeminin üzerinde gezdirin. S şeklinde burgulu sarmallar birbirlerine daha yakın yerleştirilmiş olup, ağırlığı daha eşit olarak dağıtırlar. Böylece daha rahat bir oturma imkanı elde edilir. Eğer en üst kalite bir süspansiyon sistemi peşindeyseniz sekiz yönlü, el üretimi tellere sahip kanepeleri tercih etmenizi öneririz.

 

 

 

 

Minderler:

Oturma şekliniz için en uygun minderi nasıl bulabilirsiniz? Kanepenin içine gömülmek mi istiyorsunuz yoksa size sağlam bir destek sunmasını mı? Bunun için birçok minder denemelisiniz. Minderin içinin, hangi malzemeden yapıldığını ve kılıfını iyice incelemenizi öneririz. İşte size kolay bir test yöntemi: Minderi dikine tutup iki elinizi iki yandan birbirlerine doğru bastırın. Elleriniz birbirlerine ne kadar çok yaklaşıyorlarsa minderin iç malzemesi o kadar kaliteli demektir. En ideal minder sizi rahat hissettirecek kadar yumuşak, fakat aynı zamanda alt zemini hissettirmeyecek kadar sert olandır.

 

Döşeme:

Etrafta bu kadar kanepe çeşidi varken seçenekleri nasıl daraltabilirsiniz? Tarzınızı ve kumaş ya da deri, yüzeyden nasıl bir performans beklediğinizi göz önünde bulundurmanızı öneririz. Eğer bakım derdi olmasın istiyorsanız polyester, naylon, akrilik gibi maddelerden üretilmiş sentetik kumaşlara ya da lekeyi emip içeriye geçirmektense, yüzeyde tutan karışım kumaşlara yönelebilirsiniz. Dış mekan kumaşları leke tutmadıkları, aynı zamanda kolayca temizlendikleri için çocuklu aileler için idealdirler. Eğer daha yumuşak ve eskimiş bir görüntü istiyorsanız yani kırışıklarla aranız iyiyse, pamuk veya keten tam da size göre. Doğal deriden yapılan kanepeler de zamanla eskimiş bir görünüm alacak ve yumuşayacaklardır. 

 

Sonuç olarak her şeyden önemlisi, kullanmaktan memnun olacağınız, uzun ömürlü kanepeyi ararken ön araştırmanızı iyi yapmanız ve yeni fikirlere açık olmanız.