< Başa Dön

Sofra

Kokteyl Bardakları 101

Kokteyl yapımı gece hayatını kasıp kavurmaya başladığından beri kokteyl barları da en az kahve dükkanları kadar yoğun hale geldiler. Ama aslında iyi içki içmek için barda para harcamak hatta evinizden dışarı çıkmak zorunda bile değilsiniz. Onun yerine evinizde bir karışım hazırlayın. Tam teşekkül bir bar ile birlikte tek ihtiyacınız olan şey sağlam kokteyl bardakları. Bu adımı da tamamladıktan sonra hazırsınız demektir.
Birçok kokteyl bardağı çeşidi vardır ve bu boşuna değildir. Kırmızı şarabın aromasının dışarı çıkmak için geniş bir alana ihtiyacı vardır. Martini bardaklarının uzun ayakları sayesinde avuç içinizle gövdeye temas ederek içkiyi ısıtmamış olursunuz. Şampanya kadehlerinin ince uzun gövdeleri yukarıya daha çok CO2 çıkmasını ve sonuç olarak daha çok köpük oluşmasını sağlarlar. Bu arada hiç korkmayın, koleksiyonumuzda çok kullanışlı bardaklar mevcut. Mükemmel bir koleksiyon bir araya getirebilmeniz ve dostlarınızla rahatça kadeh kaldırabilmeniz için size kolay anlaşılır bir kokteyl bardak modelleri kılavuzu hazırladık.

Temeli Hazırlayın

Kendi zevk ve tarzınızı koleksiyona yansıtmadan önce sağlam bir temel oluşturmak önemlidir. Parça sayısı, stil, bakım ve saklama. Temel bir ipucu: Her zaman yemek tabaklarınızla eşit sayıda beyaz ve kırmızı şarap kadehlerine, bira ve kokteyl bardaklarına sahip olmalısınız. Arada sırada kazalar olacaktır. Dolayısıyla her parçadan ekstra bir iki tane kenara koymak yararınıza olacaktır.

Daha sonra davetlerinizin tarzını gözden geçirmelisiniz. Daha rahat toplantılar mı yoksa resmi davetler mi düzenliyorsunuz? Ayaksız kadehler genelde rahat partilerde kullanılır ve bulaşık makinesinde yıkanabilirlerken ayaklı olanlar daha resmi davetlere uygunlardır ve elde yıkanmaları gerekebilir. Dış mekandaki davetler için akrilik takımlar idealken daha ağır parçaları yemek odanızda kullanmanızı öneririz.

Kadehleri ne kadar büyük bir alana yayabileceğinizi hesaplamaya depolama alanınızın genişliğini ölçerek başlayın. Üst üste konulabilen parçalar daha dayanıklı olmakla beraber dar alanlar için idealdirler. Eğer büfe yada servis arabası gibi kadehlerinizi yan yana sergileyebileceğiniz bir  alana sahipseniz, şampanya ya da martini kadehleri gibi ayaklı örnekleri tercih edebilirsiniz. Günümüzde neredeyse bütün içkilerin kendilerine özgü kadehi olmasına rağmen eğer yeriniz darsa birkaç kullanışlı kadeh modeli rahatlıkla işinizi görebilir.

Son olarak estetik anlayışınız, sevdiğiniz renkler ve kişisel zevklerinizi de göz önünde tutmanızı öneririz. Önünüzde sınırsız sayıda seçenek var. Birden çok çeşit bardak kullanabilir ya da daha uyumlu, modern bir görünüme yönelebilirsiniz. Bütün parçalarınızı şeffaf ya da renkli parçalardan seçebilirsiniz. Belki de sadece belli bir tarzda kadeh gerektiren yıllık kutlamalar düzenliyorsunuz. En önemli kural şu: Koleksiyonunuz ilk önce sizi tatmin etmeli.

 

Bira

Bira içen herkes bardağın çok önemli olduğunu bilir. Snifter bardakların aşağıya doğru daralan şekilleri aromayı ortaya çıkarır. Geniş gövde buğday biralarının meşhur köpüğünün yüzeye çıkacak alan bulmasını sağlar.

IPA’lar, Porter’lar ve Pilsner’lerin hepsinin kendine özgü, tadı maksimuma çıkarmaya yarayan dikkat çekici bira bardakları vardır.

Eğer çok fazla alanınız yoksa fakat misafirlerinize birden fazla çeşit bira servis etmeyi seviyorsanız çok amaçlı bardaklar kullanabilirsiniz. Lale şeklindeki bardakların daralan orta kısımları aromayı hapsederken genişleyen ağızları köpüğe yer açarlar. Aşağıya doğru giderek daralan modeller de işinize yarayacaklardır. Eğer yeterli alanınız varsa ve birayla gerçekten ilgiliyseniz evinizde misafirlerinize birden fazla seçenek sunabileceğiniz deneme setleri bulundurabilirsiniz.

 

Şarap

İster şarap uzmanı olun ister olmayın, kadehleriniz iyi bir izlenim bırakmalı. Yeterli alanınız varsa servis arabalarınızı, dolaplarınızı, raflarınızı ya da büfelerinizi çeşitli şekil ve büyüklükte – hatta bazen birden fazla set halinde – kadehlerle doldurmanızı tavsiye ederiz. Alışılmışın dışına çıkarak buzlu, kare ayaklar veya ayaksız modelleri de deneyebilirsiniz. Bütün bunların yanında kimse klasik, kullanışlı bir dizayna da burun kıvırmayacaktır.

Eğer çok fazla yeriniz yoksa üst üste dizebileceğiniz kadehler tam size göre. Hem onları bulaşık makinesinde yıkayabilirsiniz de. Modern bir set sipariş edebilir ya da stilleri karıştırıp çağdaş ve klasiği bir arada kullanabilirsiniz. Ayrıntılarda yapacağınız ufak oyunlar da koleksiyonunuza renk katacaktır. (Örneğin kabartma veya kesilmiş camlar).

 

Kokteyl Bardakları/Kadehleri

Bira bardakları ve şarap kadehleri kuralları kokteyl bardak modelleri için de geçerli. Martiniden negroniye, manhattandan margaritaya hangi içkiyi tercih ederseniz edin her biri için özel bir kadeh mevcut. Fakat eğer hepsi için yeterli alanınız yoksa üst üste dizilebilecek çok amaçlı kadehler kullanabilirsiniz. Emin olun kimse farkı anlamayacaktır. Martinilerinizi klasik V şeklindeki kadehinden yudumlayabilir ya da daha sağlam gövdeli, ayaksız bir model kullanabilirsiniz. Margaritalar aynı viskiler gibi kendileriyle aynı adı taşıyan kadehlerde içilirler. Fakat her türlü kokteyli kup kadehler de ve özellikle de biraz renge ve orijinalliğe sahipse düz bardaklarda da içebilirsiniz.

Artık kokteyl koleksiyonunuzu oluşturmak için gerekli bilgilere sahip olduğunuza göre kendinize bir kadeh doldurmayı hak ettiniz. Şerefe!