< Başa Dön

Dekor

Mutfak Organizasyonu Fikirleri

Mutfaklar evin en sık kullanılan odalarıdır. Aileler burada toplanır, arkadaşlar sohbet eder ve en önemlisi yemekler burada hazırlanır. Buna rağmen iş organizasyona gelince en çok ihmal edilen alan da mutfaktır. İyi haber şu: Mutfağınız için kullanışlı düzenlemeler yapmak hem kolaydır hem de insana enerji verir. Tek ihtiyacınız olan şey, işi bilenlerden birkaç fikir ve öneri almak. Haydi başlayalım.

 

 

Eskileri Atıyoruz

Çekmece, kiler ve dolaplara göz atarak işe başlıyoruz. Elinizdekilerin bir listesini çıkarmak mutfak organizasyonu sürecinizi kolaylaştıracaktır. Bu arada nelere ihtiyacınız olduğunu da fark edebilirsiniz. Bu süreç aynı zamanda kırık dökük mutfak aletlerinizden kurtulmanız için size büyük bir fırsat sunar.

 

Gruplara Ayırmak İyidir

Mutfağınızı organize etmenin en kolay yolu eşyaları kullanım alanlarına göre gruplara ayırmaktır. Fırın kapları, kek kalıpları, oklavalar ve diğer ağır pişirme aletleri alt raflara konulabilirken; şarap kadehleri ve su bardakları gibi sık kullanılan cam eşyalar kolay ulaşabileceğiniz bir hizada durmalıdırlar. Günlük kullanımdaki tabak çanağınızı ulaşılabilir bir yerde tutarken daha eğlenceli takımlarınızı yüksek bir rafa, büfe ya da dolaba yerleştirebilirsiniz. Büfenizi düzenlerken de bu prensipleri takip etmenizi öneririz. Asya mutfağı malzemeleri bir tarafa, Meksika mutfağı diğerine. Un ile şekerler de ayrı… Sık kullandığınız malzemelerin ne olduğunu düşünüp onları yakınınızda tutun. Tuz ve biber için küçük raflar kullanmaya bayılıyoruz. Narenciye için rengarenk kaseler ve zeytinyağı için şık, küçük bir sürahi de ideal olabilir.

 

Biraz Tembel Olun

Döner servis tabakları sadece 70’lerin fenomen ürünü değildir, bugünlerde aynı mutfak organizasyonunu  sağlamanın sırrı yemek masasından çok daha ilerisini düşünmekte yatıyor. Sos, baharat ve bal kavanozları gibi eşyalarınıza rahat ulaşmak için eşyanızı duvar dolabınıza koyabilir ya da lavabonun altına yerleştirip üzerini bulaşık sabunluğu, bezi ve diğer temizlik malzemeleriyle doldurabilirsiniz. Eğer bir mutfak adanız varsa, döner servis tabakları, peçeteler ve diğer günlük malzemeleri üzerine koymak için ideal olup, narenciye dolu kaselerinizi yerleştirmeniz için de mükemmel bir eşyadır.

Yer Açın

Mutfakta nasıl hareket ettiğinizi düşünün. Sık kullandığınız eşyaları (tavalar, tencereler, bıçaklar) sık kullandığınız noktalara (burası genelde fırındır) yakın tutmanızda fayda var. Mıknatıslı bıçaklıklar birçok şekil ve boyutta bulunup bıçaklarınızı elinizin altında düzenli bir şekilde tutmanıza yararlar. Eğer yeriniz varsa büyük bıçaklıklar hem parmaklarınızı güvende tutar hem de bir hayli dikkat çekerler. Değişik şekil ve boyutlarda olan tencere askıları yerden tasarruf etmenizi sağlarlar. Tavana asılan modeli de alabilir ya da biraz daha eğlenmek istiyorsanız üzerine sevdiğiniz yemek kitaplarını koyabileceğiniz raf şeklindeki tencere askılarını da kullanabilirsiniz. Eğer boş bir köşeniz varsa, ayakta duran bir tencere askısı mutfağınıza çekicilik katarak birçok mutfak eşyasına ev sahipliği yapabilir.

 

 

Eşyalarınızı Toparlayın

Mutfak ve genel olarak hayatla ilgili bir özdeyiş vardır. Her şeyin bir yeri vardır ve her şey yerinde durmalıdır. Bütün eşyalarınızı alın ve teker teker ayırın. Size garanti ediyoruz hepsi için bir yer bulacaksınız. Üst üste yığılmış yemek kitaplarınızı bir standa koyun ve kitaplarınızı duvara asacağınız bir rafa yerleştirin. Mutfakta durmaması gereken fatura, çekler ve mektuplar gibi her şeyi ofis dolabınıza ve dosyalarınıza yerleştirin.

 

Kendinize Hakim Olun

Kabartma tozuyla unu birbirinden ayıramıyor musunuz? Malzemelerinizi muntazam kaplarda birbirlerinden ayırın ve isimlerini üzerlerini etiket yapıştırıcılar veya suda silinmeyen kalemlerle yazın.  Raflarınız size minnettar kalacaklar. Kahve ve çay kutuları, meyve suyu kavanozlarını, baharatlıkları, soslukları ve ekmek kutularını kullanırsanız yiyecekleriniz hem daha güzel görünürler hem de daha taze kalırlar.

Tasarımcı Çekmeceleri

Çekmece düzenleyiciler oyunun bütün kurallarını değiştirdiler. Hem eşyalarını düzenli hem de kafanızı rahat tutarlar. Uzayabilen çatal bıçak tepsileri hem yerden tasarruf etmenizi sağlarlar hem de günlük eşyalarınızla özel günlere sakladığınız malzemeleri birbirlerinden ayırırlar. Daha büyük aletlere ayrı bir yer açmak için onları geniş düzenleyici tepsilere yerleştirebilirsiniz.

 

Tezgah Görevi

Tezgahınızı düzenlemek hem kafanızı rahatlatır hem de o anki işinizi, ister yemek pişirmek ister sosyalleşmek olsun, çok kolaylaştırır. Dolap veya tezgah için yer sıkıntısı çekiyorsanız fazla eşyalarınız için bir mutfak adası veya ahşap ya da paslanmaz çelik yüzeyli yürüyen bir konsol, veya bir servis arabası kullanmayı düşünebilirsiniz. Böylece doğrama, kesme gibi bıçak işlemleriniz için ekstra bir yüzeye sahip olabilir, hatta bir servis arabası kullanırsanız sadece içecekleriniz için değil, özel günlerde kullanacağınız eşyalar, yemek kitapları ve kahve aksesuarlarınız için de ek bir platform kazanabilirsiniz. Eğer tezgahınızda boş yeriniz varsa; kupa askıları, şaraplıklar gibi göz önünde olmayı hak eden diğer eşyalarınızı o bölgeye yerleştirebilirsiniz. Ayrıca en sevdiğiniz tabak çanakları da duvara monte edilen raflara koyabilirsiniz.

 

Artık mutfak organizasyonu önerilerimizi okuduğunuza göre kendi fikirlerinizi uygulamaya başlayabilirsiniz. İnanın bize mutfağınız, onu en baştan organize ettikten sonra gözünüze yepyeni görünecek.

Sizin mutfak organizasyonu için fikirleriniz neler? #CrateStili hashtag’ini kullanarak fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.