< Başa Dön    

Sofra

   

Peynir Tabağı Nasıl Hazırlanır?

   
Aynı şarap gibi, peynir dünyasında gezinmek de korkutucu olabilir. Özellikle de servis yapmak söz konusu olduğunda. O yüzden hoş bir peynir tabağı oluşturma sürecinin peynir yapma işleminin kendisi kadar kolay olacağını söylüyorsak bize inanın. Tek sahip olmanız gereken biraz bilgi ve her şeyden tatmaya istekli arkadaşlar. Peynirden anlayan bir kişi de fena olmaz tabii. Aşağıda sizi profesyonel gösterecek birkaç peynir tabağı önerisini bulabilirsiniz.
   
Cheese Platter    

Temeli Oluşturun:

   
İlk olarak partiniz için misafir listenizi oluşturun. Bu görüşme eski tatların yanında yeni şeyler öğrenmeyi de içerecek, o yüzden en fazla 10-15 kişilik, yeni tatlar keşfetmeyi seven küçük bir grup oluşturmanızı öneririz.
   

Peynir Tabağı 101:

Çeşitlilik hayata tat katar. Bu da demektir ki tabağınızda yumuşak, mavi, eski ve sert peynirlerden en az birer tane bulunmalı. Ne peyniri olacaklarına gelince, bilindik üçlüden vazgeçmeyin: koyun, inek ve keçi. Amacınızın yeni tatlar sunmak olduğu kadar misafirlerinizi memnun etmek olduğunu unutmayın. O yüzden güzel bir keçi peyniri, manchego veya eskimiş bir çedar bulundurarak kendilerini tamamen yabancı tatlar içerisinde bulmalarının önüne geçebilirsiniz. Toplamda 4-5 çeşit peynir bulundurmanızı öneririz. Alışveriş sırasında kişi başı 100-125 gr peynir almanız yeterli olacaktır.

Yardımcı Yiyecekler:

Genel kanının aksine peynir tek başına servis edilmemesi gereken bir yiyecektir. Peynir tabağınızı arada damak tadınızı sıfırlayacak atıştırmalıklarla süsleyebilirsiniz. Ayva ezmesi, kuru ve taze meyveler (elma, sert armut, incir), susamlı krakerler ve ekmek (sert kabuklu, yoğun), kuruyemişler (badem), zeytinler, şarküteri ürünleri, baharatlı hardal ve bal gibi. Eğer şüpheye düşerseniz peynircinizden tavsiye istemenizi öneririz.

 

 

Servis Takımı ve Yerleşim:

İhtiyaç duyacağınız tabak / servis tahtası sayısı, sunumunu yaptığınız peynirlerin sayısına ve tatlarının ne kadar güçlü olduğuna bağlı olarak değişecektir. Güçlü kokulu peynirleri orta seviyedekilerden ayrı tutmanızda fayda var. Görsel çekiciliği arttırmak için mermer, kil, ahşap malzemelerle oynayabilirsiniz. Ayrıca yardımcı yiyecekleri peynirlerin yakınına yerleştirmeyi unutmayın.

Zeytin ve kuruyemiş gibi yiyecekleri tabak ve kaselere koyabilirsiniz. Ayrıca çıtır çerez, ekmek, şarküteri ürünleri ve meyve gibi yiyecekler ahşap tahtaların üzerinde gayet şık dururlar. Hardal, bal ve reçel gibi yumuşak yiyecekleri de servis kaşıkları ile beraber minyatür potlara yerleştirebilirsiniz.

Her peynir çeşidi değişik bir bıçak gerektirir. Yumuşak bıçaklar ve teller yumuşak peynirleri keserken, sert bıçakları sert peynirler üzerinde, üçgen bıçaklar ve çatalları ise parçalı yiyecekleri alırken kullanabilirsiniz.

Koruma ve aynı zamanda tahtanıza renk katmak adına peynir kağıtları kullanmanızı öneririz. Peynir işaretleyiciler de misafirlerinizin yedikleri peynirleri tanımaları açısından kullanışlı olabilir. Bez peçeteler ve ufak tabaklar misafirlerinizin kendi aralarında kaynaşmalarını kolaylaştıracaktır. Son olarak, içki ve su bardaklarınızı unutmayın.

 

Büyük Gün:

Servis yapmadan bir saat önce peynirlerinizi buzdolabından çıkartın (Soğuk, zengin tatları bastırır). Peynir tahtalarınızı ve diğer yiyecekleri uzun bir masaya yerleştirin. Birkaç bardak köpüklü içeceği misafirleriniz gelmeden 10 dakika önce hazır edin (Ortama hem eğlence katar hem de misafirlerinizin gevşemesini sağlar). Fotoğraf çekmeyi unutmayın. “Cheese” diye gülerek poz vermek için bundan daha uygun bir ortam olamaz. Zamanla verdiğiniz ziyafet sayısı arttıkça kendinize olan güveninizin artacağını garanti ederiz.